Neden Türkiye

Gün geçtikçe gelişen teknolojiye ayak uyduran Türkiye sağlık sektöründe de önemli adımlar atmıştır. Gerek yapısal olarak gerekse teknolojik olarak son 5 yıl içerisinde büyük yatırımlar yapan Türkiye, kamu hastaneleri ve özel hastaneleri ile birlikte toplamda 44 adet JCI (Joint Commission International) sertifikasına sahiptir. Yapısal olarak ele alacak olursak anlaşmalı olduğumuz Ankara Şehir Hastanesi tek seferde inşa edilen dünya’nın en büyük hastanesidir. Yatak sayısı bakımından 3810 yatak kapasitesi ile dünyada en büyük üçüncü hastanesidir.

Türkiye’ye sağlık turizmi için 2018 yılında 551 bin,2019 yılında 662 bin kişi tedavi amaçlı gelmiştir. Ülkeler bazında Kazakistan, Hollanda, Etiyopya, Gana, Almanya, Azerbaycan, Türkmenistan ve İran’dan hasta gelmiştir. Gelen hastalar göz, saç, diş, estetik, obezite ve tüp bebek tedavileri için gelmiştir.

Bunların yanı sıra Avrupa kıtası ve Amerika kıtası ile kıyaslandığında Türkiye’de tedavi maliyeti’nin %60 daha ucuz olduğu ortadadır. Sorunlara çözüm açısından hergün gelişen teknolojiye ayak uyduran Türk doktorları Avrupa standartlarındaki hizmetini daha ucuza yaptığı gibi dünya’nın bir çok ülkesinde çözümü bulunamayan hastalıklara da çözüm bulmuştur. Bunun en basit örneği şeker hastalığının Türkiye’de tedavisi’nin bulunmasıdır.

Medikal teknolojilerimiz kısmına gelecek olduğumuzda ise 1.480 üretici firma,1.850 ithalatçı firma olmak üzere toplamda 3.330 adet firma ve 44.700 bayii ile Avrupa ve Amerika kıtasındaki hastanelerde bulunan medikal cihazların hepsi Türkiye’de bulunmaktadır.

Coğrafi konumumuz ve eşsiz güzellikleri sayesinde Türkiye tatil turizminde dünya sıralamasında senelerdir ilk 10’a girmeyi başarmıştır. 2019 yılında ülkemize 45 milyon turist giriş yapmıştır. Bundaki en büyük etki ülkemizin dört mevsiminde yaşanmasıdır. Dünya insanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olan Göbeklitepe ülkemizdedir. Hatta biraz daha detaya inersek, Antalya’da kar da kayak yaptıktan sonra denize girebilirsiniz.

Coğrafi konumu ve yapılan yatırımlar sayesinde İstanbul Havalimanı 2020 yılında Avrupa kıtasındaki havalimanları arasında yolcu sıralamasında birinci olmuştur ve salgın süresinde aldığı tedbirler sayesinde ‘Havalimanı Sağlık Akreditasyonu’ sertifikasını alan dünya da ilk havalimanı olmuştur.127 ülke,320 şehir ve 325 havalimanına uçuş noktası ile THY sayesinde kolayca Türkiye’ye gelebilirsiniz.