Mide Ameliyatı

Mide Balonu

Mide balonu yönteminde, endoskopi aletiyle mideye bir balon yerleştirilir. Sonrasında balon şişirilip tokluk hissi yaratılır. Mide balonu ameliyatsız bir obezite tedavisi yöntemidir. Ancak 6 ay sonra balon çıkarıldığı için hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse sonuç kalıcı olmayabilir; mide balonu ile zayıflayanlar yediklerine dikkate etmedikleri takdirde tekrar kilo alabilirler.

Mide Botoksu

Mide botoksu da mide balonu gibi ameliyat gerektirmeyen bir kilo verme yöntemidir. Peki, mide botoksu nasıl yapılır? Endoskopik yöntemle mideye girilerek, gerekli noktalara botoks enjekte edilir. Bu işlem, midenin uzun sürede boşalmasını sağlar; böylece kişi kolay acıkmaz ve iştah kontrolü sağlandığı için kilo vermeye yardımcı olur.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp mide ameliyatı obezite alanında en çok tercih edilen cerrahi tedavi yöntemidir.( Mide küçültme )

Bu ameliyatta midenin büyük bir kısmı çıkartılır ve hacmi küçültülür. Böylece kişinin beslenmesi sınırlandırılır, midenin açlık hormonu salgılanan kısmı da çıkarıldığı için hastanın ameliyattan sonra iştahı da azalmaktadır. Tüp mide ameliyatları laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanır. Ameliyat, küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek gerçekleştirilir.